Sanal alemdeki kimliğimiz olan IP adresi Nedir?

Kimliğimizi daha yakından tanıma vakti!

Sanal alemdeki kimliğimiz olan IP adresi Nedir?
Sanal alemdeki kimliğimiz olan IP adresi Nedir?

Internet Protocol Address (IP Address

 

İnternet Protokol Adresi (IP)

En basit tabiri ile doğdumuz andan itibaren bize verilen kimlik numarası ile aynı olaydır. İnternet ortamında bizim kimliğimiz gibidir. Girdiğimiz her sitede, yaptığımız her işlemde ip adresimizin kayıtları tutulur. Bu sayede herhangi bir suç veya olaya karıştığımız zaman ip adresimizden kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

 

 

 

İnternettteki tüm siteler belli bir sunucuya bağlıdır. Ve ip adresleri vardır. Ve buradan kimliklerini almaktadırlar. Aslında DNS protokolü sayesinde bu siteye ulaşıyoruz. Bir DNS isim sunucusu, içinde bulunan her IP adresine karşılık gelen alan adını kaydeder. Siz tarayıcınıza alan adı yazdığınızda DNS istemci tarafından ilişkili olan DNS sunucusunun adresi istenir. Eğer DNS sunucusunda bahsedilen web sitesine ait domain bir IP adresi ile eşleştirildi ise, o siteyi ziyaret edebilirsiniz. Bir web sitesine girmek için karmaşık sayılardan oluşan rakam bloklarını ezberlemek istemeyiz değil mi? Tam olarak burada DNS Protokolü bizim burada yardımımıza koşuyor. 

Örneğin; Bu IP adresi Google'a ait bir adrestir.

216.58.206.164

Adresler statik ve dinamik ip adresi olarak 2 bölümde incelenir. Statik ip adresleri sizin ayarlardan kendinizin ayarladığı adreslerdir. Cihazlarınız bu adresleri DHCP denilen bir sunucudan alır. Sunucu dediğime bakmayın. Bu bir kiralama görevlisi gibidir. Hangi adresin hangi zamanda biteceğine karar verir. Modem arayüzünden bunu ayarlayabilirsiniz. Dinamik adresler ise belli bir süre için size kiralanan ip adresidir. Belli bir zaman sonra hakkınız dolar ve adresiniz güncellenir.

 

 

IP Adresleri çeşit bakımından 2 türdedir. Lokal ve Global ip adresleriniz vardır. Örneğin; ağ içindeki cihazlarınızla (telefon, tablet, TV, laptop) haberleşmeniz için tüm cihazlarına modeminiz tarafından ip adresleri verilir. Sizin ağınızdaki cihazlar bu adreslerle haberleşirler.

Bir de o telefon ile şu an okuduğunuz makaleye erişmek için dış bir ip adresi verilir. Bu dış ip adresini ağınızdaki tüm cihazlar kullanır. Bu dış ip size servis sağlayıcınız tarafından atanır. Havuzda boş olan ip adreslerini atarlar. Bu adres ile internet alemine dalış yapıp keyfini çıkartabilirsiniz. Tabii, internet çok büyük bir mecradır. Gizlilik ve güvenliğimize dikkat etmemiz gerekir. Bir dahaki yazımızda bunun detaylarını paylaşacağım.

Ağ içindeki ip adresimizi nasıl öğreneceğimize bakalım. 

Başlat -> Çalıştır -> cmd -> ipconfig

Diğer kısımlarla işimiz olmadığı için kapattım. Evimizde kullandığımız ip adresi yani lokal adresimiz 192.168.1.39. Sizde de buna benzer görünümler ortaya çıkacaktır. Örneğin; 192.168.2.20 çıkabilir. Genelde 192 ve 168 kısmı genelde ev kullanıcılarında stabilirdir.İkinci kısım olan 168'den sonrası modemizin ağ geçidine göre 1 veya 2 olur. Ama en sondaki sayılar hep size özgüdür. Evinizdeki her cihazınızın son hanesi farklıdır.

Şimdi de telefondan ip adresimizi öğrenelim.

Wi-Fi -> Gelişmiş -> Daha Fazla Görüntüle

 

 

Gördüğünüz gibi ağdaki kullanılan ip adreslerimiz bu şekildedir. Samsung J7 Prime modelinde denedim. Sizin telefonlarınız da farklı olabilir. 

 

 

 

 

IP Adresleri için iki türlü standart vardır. IPv4 ve IPv6 protokolleridir. Şimdi diyeceksiniz birincisi varken neden ikincisini çıkardılar? Ne ihtiyaç vardı? Bu IP  internet aleminde adresleri bizim kimliğimiz olarak geçtiğinden herkesin özel bir adresi olmalı. Günümüz dünyasında her cihaz neredeyse internete bağlanıyor. Ama ip adreslerinin kombinasyonlarının bir sınırı olmalı değil mi? IPv4, standart bir Internet protokolüdür ve 32 bitten oluşur. Bu rakamlar, 0 ile 255 arasında değişmektedir.. IPv4 protokolündeki bir adres 1.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasında herhangi bir numara olabilir.

Bu protokol kullanılarak 232 = 4.294.967.296 adres üretilebilmektedir. Evimizde kullandığımız televizyondan tutun, buzdolabımıza kadar neredeyse tüm cihazlar internete bağlanmaktadır. Bu büyük bir sorun doğurur. Bunu aşmak için 128 bitlik IPv6 yeni bir protokol oluşturulmuştur. IPv6 kullanılarak 2128=340.282.366.920.938.463.463.374.607.431.768.211.456 adres üretilmektedir. Böylece tam anlamıyla sınırsız bir şekilde cihaz, ve diğer tüm araçlarla bağlanabiliriz. 

 

 

 

 

IPv6 sayesinde gelen yeni özellikler

IPv6’da bütünleşik olarak gelmektedir. IPSec desteği sayesinde veri iletişimi şifrelenerek daha güvenli hale getiriliyor.

Yoğun bant genişliği olan paketlerin birden fazla hedefe eş zamanlı olarak iletilmesini sağlamak için multicast özelliği gelmiştir. Bu sayede ağ üzerinde oluşan bant genişliği azaltılmaktadır.

Trafiği şifrelediği için IPv6 size VPN gibi hizmet verir.

En önemli özelliği ise  sınırsız sayıda cihazın kullanmasına olanak sağlar.

IP’den Adres Tespiti Mümkün?

Evet, IP numarası ile adres bilgilerine erişebilmek mümkün. Ancak IP adresini bildiğiniz bir cihazın yalnızca servis sağlayıcısını ve bulunduğu bölgenin konumunu bulabilirsiniz. Yalnız servis sağlayıcısının bağlı olduğu şehiri gösterir. Açık adresini tespit etme gibi bir şansınız yoktur. Tabii ki bu bizler içindir. Emniyet ve istihbarat birimlerimiz gerektiğinde tüm bilgilere erişebilmektedir.

 

 

 

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/IP_address

https://computer.howstuffworks.com/internet/basics/what-is-an-ip-address.htm

https://www.karel.com.tr/blog/neden-ipv6-ipv4nin-eksik-yonleri-ve-ipv6nin-sagladigi-faydalar

https://www.niobeweb.net/blog/dns/