Radyoaktivite Nedir?

Atom bombasının mimarı

Radyoaktivite Nedir?

 

Radyoaktivite Nedir?

 

Bugün ki konumuz muhteşem bir konu olan radyoaktivitedir. Birçok sektörün gelişmesine katkıta bulunmuş bu sektör, insanlığın yararına olduğu kadar zararı için de kullanılmıştır. Örn: Atom bombası ve diğer bombaların çalışma prensibi bu kavramla ilişkilidir. Bu olay kararsız atom çekirdeklerinin bozunma işleminde, elektromanyetik bir ışıma yaymasıdır. Uranyum gibi ağır elementlerde görülür.

 

 

Radyoaktiviyenin gelişmesine en önemli katkıları sunan kişi Wilhelm Conrad Röntgen'dir. Deney düzeneğini kalın nesneler ile örttüğü halde dışarı ışık sızması olduğunu gözlemledi. Bunun sonrasında eşinin elinin "fotoğrafını" çekti. 

 

Anna Bertha Röntgen’in eli (1895)

 

X ışınını gözlemlemek için elini radyoaktif madde ve floresan plaka arasına yerleştiren Anna Bertha bir süre boyunca bekledi ve sonunda, elinde bulunan kemiklerin görüntüsü ortaya çıktığını gördü. Wilhelm Conrad Röntgen, 1901’de fizik dalında Nobel Bilim Ödülü‘ne layık görüldü. Adeta bilimde devrim yaratan bir gündem oldu. Bunun beraberinde yeni buluşlar çıkmaya devam edecekti.

Fransız fizikçi H.Becquerel, X-ışınlarının keşfinden çok etkilenmişti. Pariste Doğa Müzesi Müdürü olan Becquerel bazı taşların ve minerallerin X ışını yayıp yaymadığını kontrol etti. Babası ve dedesi de aynı müzede müdürlük yapmıştı. Taşlar ve mineraller hakkıda detaylı çalışmalar yapmış. Bulduğu sonuçlar sayesinde; Güneş ışığına tutulmuş bazı taşlar aldıkları ışığı farklı bir dalga boyunda geri vermekteydi (floresans). Bazı taşlar ise güneş ışığına maruz kaldıktan bile bir süre ışık yaymaya devam ediyorlardı (fosforesans). 

 

Henri Becquerel bazı maddelerin, ışıkta bırakıldığı zaman, yüzeylerinin ışıldamaya başlayacağını biliyordu. Güneş ışığında bir süre tuttuğu uranyum tuzlarını siyah kâğıtlara sarıp fotoğraf filmlerinin yanına koydu. Gerçekten de uranyumdan çıkan ışınlar fotoğraf filmini renklendirdi. Becquerel aynı deneyi tekrarlamak istese bilme üst üste yağan yağmurlar sebebiyle aradığı güneşli havayı bulamadı. Becquerel’in deney için hazırladığı siyah kağıda sarılı film ve üstüne konmuş uranyum bileşiği birkaç gün çekmecesinde kaldı. Çekmecesinden çıkarmadığı uranyum tuzlarının hâlâ fotoğraf filmini renklendirdiğini görünce şaşırdı. 

 

Bir süre sonra Marie ve Pierre Curie(eşi), bu ışımayı toryum elementinde de saptadı ve diğer radyoaktif elementlerin varlığını buldu. Radyoaktivitenin keşfi sanayi, tıp ve ziraat başta olmak üzere bir çok alanda kullanılmaya başlandı.

 

 

 

KAYNAKLAR:

https://www.fizikist.com/radyoaktivite-ve-nukleer-enerji/

http://www.uralakbulut.com.tr/wp-content/uploads/2009/11/radyoaktivite.pdf

https://www.herkesebilimteknoloji.com/slider/121-yil-once-bugun-becquerel-radyoaktiviteyi-kesfetti-ve-nukleer-fizik-cagini-baslatti

http://www.physics.metu.edu.tr/~btekin/radyoaktiviteden_atom_bombasina.pdf