Nikola Tesla'nın Deprem Makinesi Nedir?

Çılgın mucitin deprem silahı olan rezonans salınımları..

Nikola Tesla'nın Deprem Makinesi Nedir?

Rezoans Nedir?

Depremler rezonanslar için en güzel örneklerdir. Salınımlar binanın doğal frekansına eşit olduğunda, bina artan genliğe ve bunun neden olduğu gerilime dayanamayarak yıkılır. Kısacası genliğin sonsuza gitmesinin sonucunda ortaya çıkan etkiye rezonans denir.

 

 

 

Eğer uygulanan kuvvetin frekansı sistemin doğal frekansına eşitse rezonans gerçekleşir. Kesintili ve aralıklı rüzgarların frekansının değişmesi durumunda, köprünün doğal frekansı ile rüzgarın değişen frekansı eşitlenebilir. Bu olayın sonucunda salınım genliği sonsuza kadar gitmeye başlayacağı için köprü bir süre sonra yıkılacaktır. Bu senaryonun gerçeği 1940 yılında Washington'da yapılmış olan Tacoma köprüsünde yaşanmıştır. Köprü rüzgar etkisi ile rezonansa girerek yıkılmıştır.

Birkaç dakika içinde kirişin titremeye başladığını hissettim. Yavaş yavaş titremenin yoğunluğu arttı ve tüm inşaatı kaplamaya başladı. En sonunda yapı gıcırdamaya ve bükülmeye başlamıştı. İşçiler deprem olduğunu sanmış ve iskelelerden aşağı atlamıştı. Binanın yıkılacağı söylentileri yayılmaya başlamış, polis birlikleri yola çıkmıştı. Ciddi bir sonuç doğmasına mahal vermeden vibratörü cebime attığım gibi uzaklaştım ordan. Eğer on dakika daha fazla işler halde bıraksaydım tüm yapı yerle bir olacaktı. Aynı vibratörle Brooklyn Köprüsünü bir saatten kısa bir süre içerisinde yerle bir edebilirdim.

 

Nikola Tesla'nın yaptığı açıklamadaki gibi gerçekleşen olayı kanıtlar nitelikte bulgular vardır. Zaten rezonans bir gerçektir.  Mekanik ve fiziksel titreşimlerle çalışırken, Houston Caddesi'ndeki yeni laboratuvarının etrafında hakiki bir depreme neden oldu. Binanın doğal rezonans frekansına yaklaşan, Nikola Tesla'nın mekanik osilatörü, eski binayı sarsarak tehdit etti. Bir blok ileride, polis karakolundaki eşya esrarengiz bir şekilde dans etmeye başladı. Böylece, Nikola Tesla, rezonans, vibrasyon ve "doğal 7 periyot"a ait matematiksel teorileri ispatladı.

 

Tesla daha sonra bu prensibi Şubat 1912'de Tesla'nın resonator in the World Today Dergisi hakkında bir makale yayınlayan muhabir Allan L. Besnson'a açıkladı. Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 Rezonansın hayatımıza çok büyük katkıları olan iyi yanları da vardır.

Elimizdeki radyo frekansı, radyo istasyonundaki alıcının frekansı ile çakıştığı vakit, genliğin artması sonucu, radyo yayını almaya baslar. Aynı şey, TV ve cep telefonları için de geçerli örnektir. Günümüzde özellikle inşaat sektöründe ve savunma sanayinde kırıcı ve yıkıcı araçların önemli bir yeri vardır.

 

 

KAYNAKLAR:

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/nikola-teslanin-deprem-makinasi/4387#ad-image0

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/rezonansin-insanligin-yararina-kullanimi-ve-felaketlere-alternatif-cozumler/4336#ad-image-0

https://www.bilgiustam.com/rezonans-nedir/

https://www.forbes.com/sites/davidbressan/2020/01/07/nikola-teslas-earthquake-machine/#350178ac52c5

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla