Kadıköy'de Gezilmesi gereken 10 yer!

Kadıköy'de Gezilmesi gereken 10 yer!

Bir önceki yazımızda Beşiktaş'ta Gezilmesi gereken yerler nelerdir? diye bir yazı yazmıştık. Bu yazımızda Kadıköy'e geçeceğiz. Covid-19 salgını nedeniyle evden çıkamadığınızın farkındayım ama virüsten sonra gezebilmeniz için bir liste yaptık. Moda sahili hepiniz bildiği için listeye ekleme gereği duymadım. İyi okumalar...

1. BOĞA HEYKELİ

Kadıköy'ün sembolü haline gelen boğa heykelinin bilmediğimiz tarihine biraz daha yakından bakalım. 1864'te Parisli Heykeltıraş İzidor Bonhevr tarafından yapılmıştır. Heykelin amacı, Fransızlarla Almanların arasındaki savaşa ithafen, fransız lehine bir güç gösterisiydi. 1870 savaşında Almanların fransızı yenmesiyle heykel Almanya'ya taşınmıştır. Daha sonra 1917 yılında Alman İmparatoru Kayzer Wilhelm tarafından Başkomutan Vekili Enver Paşa'ya hediye edilir. Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Köşkü gibi yerlerden geçtikten sonra 1987 yılında Altıyol kavşağına konulmuştur.

 

2. SÜREYYA OPERASI

Kadıköy Bahariye Caddesi üzerinde bulunan yapı, Eski Milletvekili ve General Süreyya İlmen tarafından 1927 yılında inşa ettirilmiştir. Arada geçen süreyle sinemaya yenik düşmüş ve 2005 yılında Kadıköy Belediyesi tarafından 49 yıllığına kiralanmıştır. Kiralandığında belediye tarafından aslına uygun restore edilip operas binasına dönüştürülmüştür.

 

3. İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 

Kadıköy ilçesinin Göztepe semtinde bulunan müze, Şair Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuştur.1700'lü yıllardan günümüze oyuncaklarının sergilendiği ender bir müzedir. Sunay Akın tarafından 20 yıldır 40'ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık artırma ile toplanmıştır. Kadıköy'e gelenlerin uğramadan gitmemelerini tavsiye ediyoruz.

 

4. BARIŞ MANÇO EVİ

Kadıköy Belediyesi ve Manço ailesinin katkılarıyla 2010’da müzeye dönüştürülen evde müzisyenin, sanatçı kimliğinin yanı sıra farklı özelliklerini de keşfetmek mümkün. Burası mimari olarak da sıradan bir köşk değil. 1895’te Mr. Dowson isimli bir İngiliz tarafından yaptırılmış.

 

5. HAYDARPAŞA GARI

1906-1908 yılları arasında II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Alman şirketi tarafından yapılan gara, III. Selim'in paşalarından Haydar Paşa'nın ismi verilmiştir. İnşa ediliş amacı,İstanbul Bağdat demiyolu hattının başlangıç noktası oluşturulması olarak düşünülmüştür.

 

6. OSMAN AĞA CAMİİ

1612 yılında Babüssade Ağası Osman Ağa tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin mimarı belli değildir. Daha sonra 1811 yılında II. Mahmut tarafından restore edilmiştir. 1878 yılında büyük bir yangın ile tamamen yanmıştır daha sonra tekrardan inşa edilmiştir.

 

7. AYİA EFİMİA RUM ORTODOKS KİLİSESİ

1694 yılında inşa edilmiştir.Kadıköy Metropoliti II. Zaharias ise 1830’da, Rusya’dan temin ettiği mali destek ile kiliseyi büyütmüştür. Zaman içinde bakımsız kalan kilise, Metropolit III. Iokem’in mali desteği ile yenilenmiş ve 1 Nisan 1993’te düzenlenen bir ayinle, yeniden ibadete açılmıştır.

 

8. AKMAR PASAJI

Boğa heykeli gibi bu pasaj da kadıköy'ün birer sembolüdür. Kitap,cd, dvd gibi şeyler satan pasaj, eski görünümünü koruyan minimal bir mekandır. Kitaba ilgi duyan kişilerin sık sık ziyaret ettiği uygun fiyatlı bir pasajdır. Ayrıca plaklarda bulunur.

 

9. FENERBAHÇE PARKI 

Kadıköy'ün fenerbahçe semtinde bulunan park, aynı zamanda İstanbulluların en çok ziyaret ettiği parklar arasındadır. Seçkin dinlenme yerlerinden birisi.

 

10. ÖZGÜRLÜK PARKI

İçinde yer alan parkur ile burada koşu ve yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca Piknik ve çocuk alanları sayesinde ailelerin sıklıkla gittiği bir parktır. Sık sık yapılan konser etkinlikleri ile de canlılığını koruyor. Konser etkinliklerini takip edebilirsiniz.

KADIKÖY'DE GECE MEKANI NERELERDEDİR?

Kadıköy‘de eski ahşap evlerin yer aldığı Kadife Sokak, aynı zamanda Barlar Sokağı olarak da adlandırılmakta ve paralelindeki Moda caddesi ile birlikte Kadıköy’ün popüler gece ve eğlence hayatı mekanlarındandır