IMSI Catcher Nedir?

Sinyal İstihbaratının Efsane Olayı

IMSI Catcher Nedir?

 

International Mobile Subscriber Identity(IMSI)

Uluslararası Mobil Abone Kimliği

Bir kullanıcıyı belirlemek için kullanılan benzersiz bir kimliktir. Dinleyicilerin radyo arabirimindeki aboneyi tanıması ve izlemesini önlemek için kullanılır. IMSI nadiren gönderilir ve  IMSI yerine rastgele oluşturulmuş geçici bir mobil abone kimliği (TMSI) gönderilir. Bir mobil cihaz bağlı olduğunda, geçici bir IMSI tahsis edilir ve gelecekteki değişim işlemlerine aboneyi tanımlamak için kullanılır. Bu, mobil ekipman SIM'ine yerleştirilmiştir. Ve Ağa her erişildiğinde sağlanır.

IMSI Catcher, siyasi bir gösteriye veya futbol maçı gibi bir etkinliğe kimlerin katıldığını izlemek için kullanılabilecek bir araçtır. Hatta çağrılarınızı izlemek ve mesajlarınızı düzenlemek için kullanılabilirler.

Bir çok isimleri var; digital analyzer, IMSI catcher, Stingray, Triggerfish, Dirt Box, Cell-site simulator. Kullanıcılara kendini bir baz istasyonu olarak tanıtır ve kullanıcı artık haberleşmesini baz istasyonundan değil, bu oluşturulan baz istasyonu üzerinden yapmaya devam eder. Bu size bir şey hatırlayyı değil mi MITM(Ortadaki Adam Saldırısı)

 

Cep telefonları radyo sinyalleri aracılığı ile çağrı yapabilir veya alabilirler. Bu işlemleri operatörlerin sunduğu hücresel ağ sistemine bağlanarak yapabilirler.

Telefonlar baz istasyonları ile radyo frekansları sayesinde iletişime geçerler. Baz istasyonu ise bakır kabloblar ile operatörün alt yapısına bağlıdır. Radyo frekansları yayılarak belli bir alan oluşturur. Bu alan dahilindeki cep telefonları bu istasyona bağlanır. Şehir içinde çapı 2-3 km aralıklara kadar yayılabilen alanlar oluşur. Cep telefonları en az şekilde güç tüketimi için yakınında bulunan baz istasyonlarına otomatik bağlanmaktadır. Bu yüzden sahte baz istasyonu kurulduğunda şehir içinde bir çok kişiyi etkileme durumu söz konusudur.

  Hangi veriler toplanabilir ve Neler yapılabilir?

  • Coğrafi konum bilgisi.
  • Ara(n)manın yönü, Arama yapılan numara, arama tarih saati, arama süresi, aramanın gerçekleştiği coğrafi konum bilgisi vb.
  • Sahte arama ve kısa mesaj gönderimi
  • Coğrafi konum bilgisi değiştirilerek sahte kısa mesaj gönderimi.
  • Mobil verinin dinlenmesi ve girilen web siteleri vb.
  • DOS (Servis Hizmet Reddi) atakları ile diğer cep telefonlarının veri iletişimlerinin kesilmesi.

 

 

IMSI yakalayıcıları kimler kullanıyor?

Bu araç sıradan kişilerin kullanabileceği gibi polis ve üst düzey makamların kullanabildiği bir araçtır. Özel üretimi yapılmaktadır. Ama basit bir düzeyi evde yapılabilmektedir. Kapsama alanı o kadar iyi olmasa bile yine temel olarak aynı mantıkta çalışır. İstihbarat ve polis birimlerinin sıklıkla kullandığı bir araçtır.

 

Bir IMSI yakalayıcı kimliğimi nasıl bulabilir?

IMSI SIM kartınıza özgü bir numaradır. Ve "Uluslararası Mobil Abone Kimliği" anlamına gelmektedir. Telefonunuz bir IMSI yakalayıcıya bağlandıktan sonra bu özel kimliği gösterir. Polis IMSI'nizi aldıktan sonra sizi kolaylıkla bulabilmektedir.

 

IMSI yakalayıcısı çağrılarımı ve mesajlarımı inceleyebilir mi?

Evet. Bazı IMSI catcherlar iletişiminizi okuyabilir. Çağrılarınızı ve internet trafiğinizi kesebilir. Bazı IMSI catherlar alımları da engelleyebilir. Böylelikle acil durum aramaları yapmak için bile telefonunuzu kullanamazsınız.

 

Kaynaklar: 

https://www.hermesiletisim.net/sektorel/cep-telefonlari-arasinda-iletisim-nasil-gerceklesir

https://www.techopedia.com/definition/5067/international-mobile-subscriber-identity-imsi

https://tr.qwe.wiki/wiki/International_mobile_subscriber_identity

https://en.wikipedia.org/wiki/International_mobile_subscriber_identity

https://privacyinternational.org/explainer/2222/imsi-catchers