Esrarengiz yapılar olan Mısır Piramitleri nedir?

Esrarengiz yapılar olan Mısır Piramitleri nedir?

Piramitler diyince aklımıza şüphesiz önce Mısır gelir. Mısır piramitleri her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır. Antik Mısır medeniyetinin mutantan yapılarından olan piramitlerden, irili ufaklı 138 tane vardır. Bu anıtsal yapılar, Antik Mısır'ın gücünü ve zenginliğini simgeler. Antik Mısır'daki dinsel inanışa göre ölümde ruh vücudu terk ederdi. Ancak ruhun geri gelip vücudu kulllanacağı düşüncesinden dolayı ölen bedenin toprak olup gitmesine izin verilmezdi. Bu yüzden firavunlar mumyalanıp piramitlerin içine konulurdu. Mısır Piramitlerinin en büyük ve en gösterişli olanları Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitleridir. Mısır'ın Gize bölgesinde olduğu için Gize Piramitleri de denmektedir. Dünyanın yedi harikasına girmiş olan Keops piramidini daha yakından inceleyelim. 145 metre uzunluğunda olan bu piramit, Kral Keops için yaptırılmıştır. Bu piramidin yapımı için ağırlıkları 15 ton olan, 2.300.000 taş blok kullanılmıştır. Taş blokların yapısına baktığımız zaman bölgeye başka bir yerden taşındığı anlaşılıyor. Keops Piramidi, yaklaşık 50 dönümlük bir alanı kapsar. 

Piramitler, günümüze kadar doğa olaylarına maruz kalarak geldikleri için üstlerinde aşınmalar olmuştur. Özellikle sıcaklık ve yağış nedeniyle yıpranmaya devam etmektedir. Keops Piramidindeki Firavun odası tepe noktasının 100 metre altında bulunuyordu. Firavun odasında, firavunun mumyası ve özel eşyaları bulunmaktadır. Günümüz keşiflerine göre keops piramidinde prenses için de yapılmış oda keşfedilmiştir. Şimdi ise matematiksel olarak madde madde inceleyelim.

  • Keops Piramidinin tabanının yüzeyi, anıtın yarısının iki katına bölündüğünde pi sayısı elde edilir. (3,14)
  • Keops piramidi ile dünyanın merkezi arasındaki uzaklık Kuzey Kutbuyla arasındaki uzaklığa eşittir.
  • Uzaydan bakıldığında görülebilen nadir yapılardandır.

 

 

Şimdi diğer bir piramdimiz olan Kefren piramidine geçelim. Kral Keops'un oğlu Kefren için Mikerinos tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Ortalama 143 metre yüksekliği ile ikinci büyük piramittir. Kefren piramidini Keops piramidinden ayıran nokta ise tepe noktasına koruyucu kaplamaların yapılarak yozlaşmaya karşı korunmasıydı. Diğer 3 piramit gibi Kefren de Gize bölgesinde bulunur. 

En son piramidimiz olan Mikerinos'a geçiyoruz. Mikerinos, Kefren'in oğludur. Diğer piramitlere göre daha küçük olup 65 metredir. Bu üç piramidi incelediğimize göre şimdi piramitlerin genel özelliklerine geçiyoruz.

 

  • Mısır piramitleri kimin adına yapıldıysa, onun bulunduğu odaya, doğduğu ve tahta çıktığı günler olmak üzere yılda iki defa güneş girmektedir.
  • Piramitlerin içinde Ultra Sound, radar ve sonar gibi elektronik cihazlar çalışmamaktadır. 
  • Piramitlerin iç kısmı yazın soğuk, kışın sıcak olur.
  • Dünya haritası düz olarak düşünülürse Mısır piramitleri dünyanın tam merkezinde durur.
  • Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğu için mumyaları bulan ilk 12 bilim insanı kanserden öldüler.
  • Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğuna hakkında bir bilgi yoktur. Araştırmacıların çoğu ya içinde kayboldu yada aynı yerde birkaç tur attılar fakat içlerini göremediler.