Bilinmeyen Yönleriyle Geri Dönüşüm Nedir?

Günümüzün en önemli ihtiyacı...

Bilinmeyen Yönleriyle Geri Dönüşüm Nedir?

Dünya nüfusu yaklaşık olarak 7,53 milyardır. Ne kadar ülkeler arasında soyut sınırlar olsa da bütün insanlar hep birlikte aynı gezegende yaşıyor. Düşüncesizce davranmaya devam edip kişisel önlemlerimizi almazsak ileride tabii kaynaklarda sıkıntılar çekebiliriz. Tabii kaynaklarımızın sonsuz olmadığını da bilip ona göre hareket etmeliyiz. Bu durumun farkında olan ülkeleri enerji tasarruf ve doğal kaynakları korumak için geri dönüşüm konusunda daha sistematik davranıyorlar. Hatta İskandinav ülkesi olan İsveç, fosit yakıtların kullanımını sonlandırmak için başka ülkelerden çöp ithal ediyor. İthal ettiği atıkların işlenmesiyle biyogaz elde edip elektrik ve ısı ihtiyaçlarını gideriyorlar. Geri dönüşüm, atıkların özelliklerine göre(cam,kağıt,plastik vesaire) ayrıştırılmasıyla içindeki bileşenin fiziksel veya kimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye çevrilmesidir. İyi okumalar..

GERİ DÖNÜŞEBİLEN MADDELER: Demir, Çelik, Bakır, Aliminyum, Kurşun, Piller, Kağıt, Plastik, Kauçuk, Cam, Motor yağları, Atık yağlar, Akümülatörler, Araç lastikleri, Beton, Röntgen filmleri, Elektronik atıklar, Organik atıklar

Plastikler doğada kolayca bozulamazlar ve yıllarca kalırlar. Örneğin plastik bir şişe denizde 450 yıl bozulmadan kalabilmektedir. Denizlerdeki ve okyanuslardaki çöpler, su döngüsüne giren mikroplastikler deniz yaşamına zarar vermekte ve sağlığımızı açıkça tehdit etmektedir. Hem çevremizi hem sağlığımızı tehdit ediyoruz kendi kendimize.Bu küçük mikroplastikler planktonlardan başlayarak besin zincirine giriyor ve akşam balık olarak soframıza geliyor. Evet, hiç zararı olmayacağını düşündüğünüz plastikler, geri dönüşüme yeterli oranda önem vermediğimiz için sağlığımıza etki ediyor. Okyanuslardaki ve denizlerdeki plastik sayısının artmasından dolayı balinalar ve kuşlar gibi büyük hayvanlar boğularak ya da yedikleri plastik sindirim sistemlerini tıkadığı için açlıktan ölebiliyorlar. Laysan albatrosu gibi plastik kirlenmesi nedeniyle büyük zarar gören belirli kuş türleri var. İsteyerek veya istemeyerek canlıların ölümüne sebep olabiliyoruz. Bu yüzden bu konuda daha bilinçli olmalıyız. Çöplerimizi doğaya bırakıp yok olmasını beklemek yerine geri dönüştürmek için çaba sarf etmeliyiz. Hadi gelin geri dönüşümün önemine ilişkin bir örnek vereyim. Örneğin kullanılmış kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltığı ve bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir. 

Her birimiz kullandığımız ve attığımız plastik ile “Plastik Ayak İzi” yaparız. Yaşam tarzımıza, tüketimize bağlı olarak plastik ürünleri ve tek kullanımlık plastikleri kullanır, Plastik ayak izimiz artığında karbon ayak izimiz de artar, iklim değişimine neden oluruz. Yılda 500 milyar plastik poşet kullanılıyor ve dakikada 1 milyon plastik şişe satın alınıyor. Okyanuslara her yıl 8 milyon ton plastik atılıyor. Yani dakika bir çöp kamyonu kadar plastik okyanusa dökülüyor. Çünkü plastik, konfor ve kolaylık sağlıyor. Ancak atık plastikler, yerkürenin doğasını etkileyen ciddi bir çevre sorunudur. Birçok Avrupa ülkesinde geri dönüşüm otomarları mevcuttur ve yerleştirdiğiniz plastik atık sayısına göre depozito ücretinizi geri alırsınız. Türkiye'de de İstanbul Belediyesinin öncülüğünde yapılan geri dönüşüm girişimleri yerleştirilmeye başlandı. Birçok metro istasyonunda görebilirsiniz. Ayrıntıları öğrenmek için buraya tıklayın. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra biraz olur da kendinizi değiştirirsiniz. Peki siz kendi önleminizi nasıl alabilirsiniz?

PLASTİK KULLANIMINI AZALTMAK İÇİN SİZ NELER YAPABİLİRSİNİZ?

  • Lavaboya atık yağları dökmek yerine kavanozda saklayarak atık yağ toplama merkezlerine götürelim. Lavabolardan dökülen her 1 litre atık yağ, 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor. 

 

  • Soda şişesi, cam kavanoz gibi temiz cam eşyaları çöpe değil, geri dönüşüm için cam kutularına atalım.

 

  • Ambalajlı ürünleri tüketmemeye dikkat edelim. Platik poşet yerine bez alışveriş çantası kullanalım ve plastik şişelerde su almak yerine matara ve suluk kullanalım.

 

  • Geri dönüşümü destekleyin. Ambalajında geri dönüşüm işareti olan ürünleri satın almaya çalışın.

 

  • Atmak istediğiniz cam malzemeleri organik çöplerle birlikte atmayın. Biriktirip en yakınınızdaki cam kumbaralarına atın.

 

  • Plastik tabak, çatal, kaşık, pipet kullanmayın.

 

  • Microbead(boyutu 5mm'yi geçmeyen mikro plastik) İçeren Kozmetik Ürünlerini Almayın.

 

  • Plastik ambalalajları değerlendirmeye bakalım.  Plastik ambalajlardan çiçekler için çok şık saksılar ya da sokak hayvanları için su ve mama kapları yapılabilir.