Beyoğlu'nda Gezilebilecek 17 yer!

Beyoğlu'nda Gezilebilecek 17 yer!

Bir önceki yazımızda Kadıköy'de gezilmesi gereken 10 yer! yazmıştık. Salgından sonra diğer bir geçiş noktamız olan Beyoğlu'nu yazdık. Taksim Beyoğlu'nda gezilip görülmesi yerleri sizler için sıraladık. İyi okumalar

1. PERA MÜZESİ 

Pera Müzesi, İstanbul'un Tepebaşı semtinde bulunan özel bir müzedir. 2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından nitelikli ve geniş ölçekli kültür sanat hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur. 2003-2005 döneminde restoratör mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde Tepebaşı'ndaki tarihi Bristol Oteli’nin cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak inşa edilen binasında faaliyet göstermektedir.

 

2. ORHAN KEMAL MÜZESİ

Yazar Orhan Kemal'in anısına Beyoğlu'nda üç katlı bir binada kurulmuş olan müzedir. Orhan Kemal'in 70 kadar fotoğrafı, aile fotoğrafları, kitaplarının orijinal ilk baskıları, özel mektuplar, hakkında yazılan tez ve makaleler, kullandığı daktilo, özel eşyaları, öldüğünde yüzünden alınan maske gibi nesneler sergilenir.

 

 

3. GEZİ PARKI

Taksim Meydanı'nın kuzeydoğusunda dinlenmek için uygun bir park.

 

 

4. SANTA MARİA DRAPERİS KATOLİK KİLİSESİ

Beyoğlu’nda Galatasaray ile Tünel arasında, İstiklal Caddesi üzerinde yer alır. 19.yüzyılda Galata ve Beyoğlu’nda varlığından söz edilen dokuz Latin kilisesinden biridir. Galata Mumhane Caddesi’ndeki Santa Maria Kilisesi’nin 1584’de yanmasından sonra Fransisken tarikatına mensup olan Madam Clara Draperis’in bağışladığı bir evin arsasına, ahşaptan yeni bir kilise yapılmıştır. Birçok kişi istiklal caddesinden yürürken bu küçük kiliseyi fark etmiyor.(yanlış hatırlamıyorsam iş bankasının yanında olacak)

 

5. SENT ANTUAN KATOLİK KİLİSESİ 

Kilise, Assissili Aziz Fransua adına, 1230 yılında Galata civarında inşa edilmiştir. Kilise, 1639 yılı ile 1660 yılında iki defa yangına maruz kalmış ve her iki yangından sonra yeniden aynı yerde kurulmuştur. 1696 yılında meydana gelen ve büyük hasar veren yangından sonra ise, Kilise Beyoğlu’nda bulunan yeni yerine taşımıştır. İstanbul’da bulunan en büyük Katolik Kilisesi unvanına sahip yapı, 15 Şubat 1912 tarihinde ibadete açılmış bulunmaktadır.

 

 

6. AYA TRİADA ORTODOKS KİLİSESİ

Aya Triada Rum Kilisesi;  İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Taksim İstiklal Caddesi Meşelik Sokak üzerinde 1879 tarihinde inşa edilmiştir. Taksim meydanına bakan, buna karşın girişi İstiklal Caddesi Meşelik sokaktan olan kilise İstanbul’daki en büyük Rum Ortodoks yapısıdır. Kilisenin adı Kutsal üçlünün Hıristiyanlık ta ki yerinin tasvirinden gelmektedir. 

 

 

7. MASUMİYET MÜZESİ

Romanın 2008’de yayınlanmasından 4 yıl sonra açılan Masumiyet Müzesi, zengin bir ailenin oğlu ile fakir bir ailenin kızı arasındaki masalsı aşkın izlerini ve havasını yansıtmaktadır. Müzenin bulunduğu Çukurcuma, İstanbul’un mistik ve modern karakterini birlikte yorumlar.(öğrenci 10 tl, tam 15 tl)

 

 

8. DOĞANÇAY MÜZESİ

Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi, kapılarını 2004’te halka açtı. Beyoğlu’nda, 150 yıllık beş katlı tarihi bir binada yer alan müzede Burhan Doğançay’ın eserlerinden küçük bir retrospektifle, babası Adil Doğançay’ın eserleri sergileniyor. Sanatçının müzede yer alan eserleri, onun erken dönem figüratif resimlerinden başlayıp, kent duvarlarından ilham alan işlerine ve fotoğraflarına uzanan elli yıllık sanatsal gelişimini kapsıyor.

 

 

9. İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ

Beyoğlu’na bağlı Karaköy semtinde yer alan İstanbul Modern Sanat Müzesi, 2004 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede, sergi salonları, fotoğraf bölümü ve video bölümü bulunmaktadır. Sergi ve etkinliklerin düzenlendiği müzede dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de sergilenmektedir.

 

10. MİNİATÜRK

Miniatürk, Beyoğlu’na bağlı Sütlüce semtinde bulunmaktadır. Müze, 2003 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede, Türkiye ve Osmanlı’ya ait eserlerin maketleri sergilenmektedir.

 

 

11. GALATA KULESİ 

Bir zamanlar İsa kulesi olarak adlandırılan Galata Kulesi’nin yapım tarihi tam olarak bilinmese de MS 500’lü yılların başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Tarihi Galata bölgesinin en eski ve en önemli eseri olan kuleyi; Romalılar, Venedikliler, Cenevizliler ve Osmanlılar farklı amaçlarla kullanmışlardır.

 

 

12. KOMANDO MERDİVENLERİ 

Kamondo Merdivenleri, Galata semtinde bulunmaktadır. Bu merdivenler 1850 yılında yapılmıştır. Döneminde bölgenin önemli ailelerinden Abraham Salomon Kamonda, adına yapılmıştır. Merdivenlerin, art nouveau tarzında olduğu bilinmektedir.

 

 

13. ÇİÇEK PASAJI 

1876 yılında yapılan, Beyoğlu’un mimarisi ile dikkat çeken en eski binalarından biridir. İçinde farklı ve güzel restoranlar vardır.

 

14. RAHMİ KOÇ MÜZESİ 

Rahmi M. Koç Müzesi, Beyoğlu’na bağlı Hasköy semtinde yer almaktadır. Sanayi müzesi olarak tabir edilen müze, Haliç kıyısında bulunmaktadır. 1994 yılında Rahmi Koç’un açmış olduğu müzede, sanayi, ulaşım ve endüstri tarihine ait eserler sergilenmektedir. 

 

 

15. İSTANBUL ULUSLARARASI UFO MÜZESİ 

İstanbul Uluslararası UFO Müzesi, Türkiye’nin ilk ufo müzesidir. Bu ufo müzesi dünyada ise 4. Ufo müzesidir. 2001 yılında Türk araştırmacı Haktan Akdoğan tarafından açılmıştır.

 

 

16. TAKSİM İLLÜZYON MÜZESİ

Taksim'de gezilecek yerler arasında yer alan müzenin amacı aslında insanlar için illüzyonlar sayesinde interaktif ve eğlenceli bir olanak sunmak. Müze içinde birbirinden ilginç odalar yer alıyor. Bu odaların her birinin içerisinde de yeni bir sürpriz ile karşılaşıyorsunuz. Her oda aslında size yeni bir serüvenin kapılarını açıyor.

 

 

17. NEVE ŞALOM SİNAGOGU VE TÜRK MUSEVİLERİ MÜZESİ 

Sinagog ile yan yana olan müze, 25 Kasım 2001'de açılmıştır. 500. Yıl Vakfı 1989'da 113 Yahudi ve Müslümandan oluşan Türk vatandaşları tarafından Sefaradların 500 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'na gelişini kutlamak için kuruldu.

 

 

TAKSİMDE BAZI BARLAR VE RESTORANLAR

  • Eskici Nostalji
  • Şiirci
  • Avam kahvesi
  • Muaf
  • Parsifal